W wielu zakładach produkcyjnych, magazynach i na placach budowy wykorzystuje się urządzenia transportu bliskiego, które wskutek codziennej eksploatacji zużywają się i ulegają awariom. Z tego względu muszą być regularnie poddawane specjalnym przeglądom konserwacyjnym UTB. W przeciwnym razie ich użytkowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadku i utraty zdrowia przez operatorów czy innych pracowników. Przeglądu można dokonać m.in. w profesjonalnym centrum dźwignicowym. Ofertę jednego z nich można znaleźć na https://pcd.pomorskie.pl/.
Przeglądy UTB dotyczą takich specjalistycznych urządzeń, jak m.in. suwnice, żurawie stacjonarne i samojezdne, wyciągi towarowe, wózki widłowe podnośnikowe, dźwigi budowlane czy podesty ruchome przejezdne i załadowcze. Ich właściciele powinni zadbać o to, aby usługę wykonała osoba z odpowiednimi uprawnieniami i pod nadzorem eksperta w danym segmencie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wybranego autoryzowanego serwisu. W trakcie przeglądu musi zostać bardzo skrupulatnie sprawdzona nie tylko cała konstrukcja nośna, ale także mechanizmy napędowe, wszystkie układy elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne oraz te odpowiadające za bezpieczeństwo.
Pamiętajmy o tym, że jeśli nie zostanie przeprowadzona kompleksowa diagnostyka danego urządzenia (inaczej ocena stanu technicznego, zwana resursem), wówczas może ono nawet zostać wyłączone z użytku, co pociąga za sobą stratę czasu i pieniędzy. Każdy przegląd specjalny kończy się sporządzeniem stosownego protokołu, który zawiera dane osobowe zlecającego, kwalifikacje uczestników procesu oglądu, kryteria oceny, rezultaty, zalecenia odnośnie zakresu ewentualnego remontu oraz wykaz poszczególnych przedsięwzięć wymaganych do wykonania przed oddaniem pojazdu do dalszej eksploatacji.