Dlaczego ludzie tak bardzo kochają słodycze?

Forma i zdrowie
punktzaczepienia
Dlaczego ludzie tak bardzo kochają słodycze?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Słodkie pokarmy, takie jak słodycze, są pyszne i przyjemne do jedzenia. Dają również przypływ energii, dzięki czemu ludzie czują się bardziej czujni, energiczni i skupieni. To może prowadzić do przekonania, że słodkie pokarmy powinny być spożywane w dużych ilościach, ale prawda jest taka, że zbyt duża ilość cukru może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

Cukier – nowy narkotyk?

Kiedy jesz dużo cukru, twoje ciało wpada w tak zwany „cukrowy haj”. Oznacza to, że poziom cukru we krwi szybko wzrasta, a następnie spada bardzo nisko. Może to sprawić, że poczujesz się zmęczony i zrzędliwy, a także przyprawić Cię o ból głowy, a w skrajnych przypadkach nawet o zawroty głowy.

Aby zrozumieć, dlaczego słodycze są tak uzależniające i dlaczego tak często są pożądane, warto wiedzieć, co się dzieje, gdy je jemy. Twoje ciało reaguje na cukier uwalniając do krwiobiegu hormony takie jak insulina i leptyna. Hormony te mówią Twojemu mózgowi, kiedy należy przestać jeść lub poczuć się pełnym po posiłku – ale kiedy spożywasz zbyt wiele słodkich produktów, hormony te z czasem stają się znieczulone na ich działanie. Oznacza to, że Twój mózg nie otrzymuje wystarczających sygnałów informujących go, kiedy należy przestać jeść słodycze. To dlatego tak łatwo jest wcisnąć w siebie kolejnego cukierka czy sezamki niż na przykład ryż.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jazda motorem po lesie – jak się ubrać?
Jazda motorem po lesie – jak się ubrać?
Do jazdy motorem po lesie należy się starannie przygotować. Przede wszystkim trzeba mieć na sobie dobre ubranie – spodnie na […]
Polecamy