Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane w budownictwie?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane w budownictwie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W branży budowlanej stosuje się liczne materiały o konkretnych właściwościach fizycznych i mechanicznych. W większości są one bardzo odporne na uszkodzenia oraz działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wynika to z faktu, że decydują bezpośrednio o stabilności i żywotności danego obiektu budowlanego (co przekłada się na bezpieczeństwo znajdujących się w środku osób). Najczęściej wykorzystywane są oczywiście różnego rodzaju cegły, czyli wyroby ceramiczne powstałe z połączenia gliny, piasku i substancji topnikowych wiążących poszczególne składniki.

Uniwersalność to jedna z najważniejszych zalet

Wspomniane we wstępie cegły charakteryzują się doskonałą plastycznością, optymalną wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie, minimalną ścieralnością, sporą kruchością, a także całkiem niezłą przewodnością elektryczną i termiczną. Z tego względu służą powszechnie do wykonywania ścian, fundamentów, kominów, murów, stropów czy słupów. Do wyboru mamy wersje licowe (wyjątkowo estetyczne, pozbawione jakichkolwiek ubytków), zwykłe, mrozoodporne, kratowe i szczelinowe.

Na uwagę zasługują ponadto płyty poliwęglanowe, oferujące połączenie maksymalnej trwałości z podatnością na obróbkę i ponadprzeciętną lekkością. Tworzy się z nich przede wszystkim zadaszenia obiektów publicznych i przydomowych, takich jak wiaty przystankowe, hale sportowe, parkingi rowerowe przy supermarketach, tarasy, szklarnie oraz ogrody zimowe. Nierzadko też pełnią funkcję osłon sufitów podwieszanych i zewnętrznych nośników marketingowych.

Oto pozostałe materiały używane w budownictwie: pustaki ceramiczne, poryzowane i szklane, dachówki, naturalne drewno (bukowe, dębowe, świerkowe, egzotyczne), gips, włókno-cement oraz styropian.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nauka mniej popularnych języków obcych – na który z nich warto się zdecydować?
Nauka mniej popularnych języków obcych – na który z nich warto się zdecydować?
Znajomość języków obcych, takich jak angielski czy niemiecki jest obecnie powszechna. Umiejętnością posługiwania się nimi może pochwalić się bardzo wiele […]
Polecamy