W jaki sposób zadbać o nawiew w samochodzie?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
W jaki sposób zadbać o nawiew w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowa praca nawiewu samochodowego to jeden z istotnych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo i komfort naszej podróży. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji kabiny samochodu. Kiedy nawiew nie spełnia swojej funkcji, odparowanie szyb okazuje się problemem. Warto zatem zadbać o czystość i sprawność układu wentylacji. 

Sygnały świadczące o zaniedbaniu

W niektórych, najnowocześniejszych autach, montowane są systemy informujące nas o złym stanie lub awarii układu wentylacji. Jednak po czym rozpoznać problem z nawiewem, jeżeli nie posiadamy takiego czujnika? Nieprzyjemny zapach w kabinie często oznacza, że należy poświęcić trochę czasu na wyczyszczenie układu. Możemy przeprowadzić czyszczenie za pomocą pianki lub ultradźwięków. Zabieg ozonowania również może okazać się pomocny – eliminuje on wszelkie drobnoustroje i rozwijającą się pleśń. Istotnym elementem układu jest także filtr kabinowy, dbający o efektywność pracy klimatyzacji. Z czasem zbiera się na nich osad, pył, piasek czy pleśń. Powinniśmy wymieniać go co rok lub co 15-20 tysięcy kilometrów. 

Układ wentylacji może także zwyczajnie ulec awarii. Częstą przyczyną tej usterki jest rezystor dmuchawy. Podstawowym znakiem informującym o niedziałającym rezystorze jest problem z ustawieniem siły nawiewu. Dmuchawa w takim wypadku pracuje często tylko na najwyższym biegu. Może ona również całkowicie odmówić posłuszeństwa. Jest to element, którego się nie naprawia, a należy go wymienić na nowy. Warto się nad tym pochylić, ponieważ ważne jest to, abyśmy oddychali świeżym powietrzem – także podczas podróży samochodem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podłoga – kluczowe cechy, jakie powinna spełniać w każdym domu
Podłoga – kluczowe cechy, jakie powinna spełniać w każdym domu
Podłoga jest bardzo ważną częścią domu. Jest to pierwsza rzecz, którą ludzie widzą, gdy wchodzą do domu, i może zrobić […]
Polecamy