W jaki sposób są tworzone grafiki dla osób niedowidzących?

Forma i zdrowie
punktzaczepienia
W jaki sposób są tworzone grafiki dla osób niedowidzących?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W związku z coraz częstszą obecnością osób niewidomych w różnych środowiskach pracy i życia społecznego, tworzy się dla nich różnorodne udogodnienia w celu usprawnienia ich funkcjonowania w społeczeństwie. Alfabet Braille’a jest szeroko znanym sposobem na przekazywanie informacji tekstowych, ale co z grafikami? Jak inaczej przekazać obraz, bez użycia zmysłu wzroku? Dowiedz się, co to jest papier pęczniejący i w jaki sposób powstają grafiki dla osób niedowidzących.

Papier pęczniejący – definicja

Do tworzenia dotykowych grafik specjalnie dla osób niewidzących i niedowidzących stosuje się tzw. papier pęczniejący. Posiada on wyjątkową właściwość, jaką jest puchnięcie pod wpływem wysokiej temperatury. Technologia wygrzewania papieru pęczniejącego uwzględnia m.in. tworzenie wypukłych linii, konturów i jednolitych powierzchni. Różne rodzaje kolorowych tuszów puchną w sposób zróżnicowany, co pozwala nawet na rozróżnianie barw na obrazie.

Grafiki na papierze pęczniejącym – krok po kroku

Aby przystąpić do wykonania grafiki, należy rozpocząć od sporządzenia rysunku i wydrukowania go w kolorze na papierze pęczniejącym. Tak przygotowaną kartkę umieszcza się w wygrzewarce. Nagrzane do odpowiedniej temperatury miejsca wypełnione barwnikami wypuklają się i stają się ciemniejsze – im ciemniejsza barwa, tym większa wypukłość. Po wyjęciu z wygrzewarki grafika dla osób niedowidzących jest gotowa. Więcej informacji na temat papieru pęczniejącego i ofert jego wydruku można znaleźć na stronie: http://sklep.altix.pl/pl/grafiki-na-papierze-peczniejacym/.

Jak widać, tworzenie grafiki dla osób niewidomych i niedowidzących wcale nie jest takie trudne. Dzięki nim ludzie z problemami ze wzrokiem nie są wykluczeni na margines społeczny i mogą się stać się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Troska o dobro drugiego człowieka to coś, co nic nie kosztuje, a daje dużo radości np. dzieciom, które mimo niedowidzenia mogą uczyć się z książek i rozumieć obrazki tak samo, jak ich zdrowi rówieśnicy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co zrobić z samochodem, które nie nadaje się do jazdy po wypadku?
Co zrobić z samochodem, które nie nadaje się do jazdy po wypadku?
Samochody zostały skonstruowane już wiele lat temu i do dziś odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennym życiu. Bez nich funkcjonowanie […]
Polecamy