Zastosowania druku 3D w medycynie, przemyśle i innych

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Zastosowania druku 3D w medycynie, przemyśle i innych
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Druk przestrzenny to technologia, która znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Wykorzystuje się ją między innymi w medycynie, przemyśle czy wojskowości, ale także w elektronice, motoryzacji czy nawet sztuce. Sprawdź, jakie są najciekawsze zastosowania drukarek 3D.

Medycyna

Drukarki 3D w medycynie są wykorzystywane przede wszystkim w procesie projektowania i produkcji protez oraz implantów. Dotyczy to elementów wykorzystywanych w stomatologii, jak również sztucznych kości czy stawów. Oprócz części wykonanych z materiałów nieorganicznych najnowocześniejsze drukarki 3D pracujące na specjalnych żelach i żywych komórkach są w stanie odtwarzać żywe tkanki, a nawet całe narządy do przeszczepów. Innym zastosowaniem są fantomy i modele, na których studenci medycyny i młodzi lekarze uczą się wykonywać zabiegi.

Przemysł

Nowoczesne drukarki 3D umożliwiają korzystanie z wielu materiałów – nie tylko tworzyw sztucznych, ale również betonu, szkła, piasku, metalu, papieru czy kompozytu drewnopodobnego, a także wielu innych substancji. Dzięki temu zastosowanie druku przestrzennego w przemyśle jest niezwykle szerokie: wykorzystuje się go nie tylko do tworzenia modeli i prototypów, ale również do wykonywania części zamiennych do maszyn, zabawek, biżuterii, obudów, form odlewniczych oraz tysięcy innych elementów i gotowych produktów. Ogromną zaletą tej technologii jest oszczędność materiału oraz możliwość stworzenia przedmiotów o bardzo skomplikowanych kształtach, co przy zastosowaniu tradycyjnych metod obróbki materiału byłoby bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Poza tym wykorzystanie tej metody pozwala obniżyć koszty produkcji i ją przyspieszyć.

Militaria oraz przemysł zbrojeniowy

Technologię druku przestrzennego wykorzystuje się między innymi do prototypowania broni czy innych przedmiotów używanych w armii. Dzięki mobilności drukarek 3D możliwe jest również przeniesienie części produkcji w pobliże działań zbrojnych, co obniża koszty związane z transportem i zwiększa dostępność do narzędzi, elementów zamiennych czy amunicji – zamiast być przewożone z fabryk i magazynów, mogą zostać wytworzone na miejscu.

Elektronika

Elektronika to jedna z dziedzin, które wyjątkowo często korzystają z dobrodziejstw technologii druku przestrzennego. Wykorzystuje się go między innymi do tworzenia prototypów i modeli koncepcyjnych, a także wykonywania narzędzi, części zamiennych czy elementów konstrukcyjnych, takich jak obudowy. Duża dostępność niedrogich drukarek 3D sprawia, że mogą sobie na nie pozwolić nawet mniej zamożni użytkownicy. Drukarki 3D Snap Maker to doskonały przykład sprzętu, który łączy wielofunkcyjność, niezaprzeczalne walory użytkowe i atrakcyjną cenę – do wartych polecenia modeli należy na przykład Snapmaker V1, który oprócz możliwości drukowania przestrzennego w technologii FDM pozwala również na wykonywanie rzeźbień i grawerunków.

Motoryzacja

Przemysł motoryzacyjny chętnie wykorzystuje druk przestrzenny w procesie produkcji – z tej metody korzystają między innymi takie marki jak Volvo, Ford czy Volkswagen. Druk przestrzenny pozwala na tworzenie modeli i prototypów samochodów, a także wykonywanie skomplikowanych elementów konstrukcyjnych (również metalowych), których kształt utrudnia produkcję tradycyjnymi metodami. W ten sposób często powstają też elementy wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład obudowy, klapki czy zaślepki.

Budownictwo

Podstawowym zastosowaniem druku przestrzennego w architekturze jest tworzenie modeli budynków – ten sposób pozwala na łatwe odwzorowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Ponadto technika druku 3D pozwala już obecnie na drukowanie wielu elementów konstrukcyjnych, a nawet całych domów, które wystarczy następnie zmontować i umieścić na odpowiednio przygotowanej działce. Z pomocą druku przestrzennego powstaje również wiele przedmiotów codziennego użytku, na przykład naczynia czy designerskie meble.

Sztuka

Coraz więcej rzeźb i innych dzieł sztuki jest projektowanych i wytwarzanych w technologii druku przestrzennego. Dotyczy to również przedmiotów z dziedziny sztuki użytkowej, na przykład biżuterii, mebli czy gadżetów reklamowych – dzięki drukowi 3D ich wytwarzanie jest łatwiejsze i daje więcej możliwości. Technologia znajduje również zastosowanie w muzealnictwie i archeologii, chociażby do odwzorowywania uszkodzonych przedmiotów lub tworzenia trójwymiarowych modeli eksponatów.

Inne zastosowania

Druk 3D wykorzystywany jest także w wielu innych dziedzinach, do których można zaliczyć między innymi branżę spożywczą (drukowane ozdoby cukiernicze czy całe dania), edukację (modele oraz zabawki edukacyjne) czy rozrywkę (elementy gier planszowych i wiele innych). Dzięki wykorzystaniu tej technologii możliwe jest tworzenie przedmiotów niemożliwych do uzyskania przy pomocy innych metod, co wspiera kreatywność użytkowników, a także ułatwienie produkcji wielu części i urządzeń – najlepszym przykładem są same drukarki 3D, gdzie spora część elementów powstaje na innych drukarkach 3D.

Drukowanie przestrzenne to technologia, która oferuje wiele możliwości. Sprawdź, jakie są najbardziej powszechne zastosowania drukarek 3D współcześnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak sprawić, aby szkolenie przeciwpożarowe było efektywne?
Jak sprawić, aby szkolenie przeciwpożarowe było efektywne?
Szkolenia przeciwpożarowe często kojarzone są z nudnym wykładem, po którego zakończeniu uczestnicy i tak niewiele pamiętają. To błędne podejście, ponieważ […]
Polecamy