Z jakich narzędzi korzysta okulista?

Forma i zdrowie
punktzaczepienia
Z jakich narzędzi korzysta okulista?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając się do lekarza okulisty na badanie wzroku lub w innym celu, oczekujemy od niego szybkiej oraz sprawnej usługi, zwłaszcza gdy decydujemy się na wizytę z powodu dużego dyskomfortu lub bólu spowodowanego przez różne czynniki. Zadaniem każdego okulisty jest nie tylko badanie, ale też przypisywanie odpowiednich leków na różne schorzenia związane z oczami (np. zapalenie spojówek) i zakładanie szkieł korekcyjnych poprawiających widzenie.

Specjalistyczne i skuteczne

Lekarz okulista wykorzystuje w swojej pracy szereg specjalistycznych narzędzi, dzięki którym może skutecznie leczyć lub poprawiać wzrok swoich pacjentów. Jednym z podstawowych sprzętów jest tonometr, umożliwiający pomiar ciśnienia wewnątrz gałek ocznych. Występuje on najczęściej w postaci urządzenia bezkontaktowego albo ręcznego.

Drugim ważnym instrumentem stosowanym przez okulistę jest lampa szczelinowa, złożona z silnego źródła światła oraz mikroskopu. Pozwala ona wykonywać badania twardówki, tęczówki, spojówek czy rogówki oka, dzięki czemu możliwe jest wczesne wykrycie takich chorób jak choćby zaćma.

W każdym gabinecie okulistycznym powinny się także znaleźć centroskopy do precyzyjnego mierzenia soczewek, a także synoptofory – aparaty wykorzystywane w tzw. leczeniu ortopatycznym, służące przede wszystkim do diagnostyki oraz leczenia zeza (kąt, rozstawienie gałek ocznych itp.).

Jeśli lekarz już wie, że pacjentowi na pewno będą potrzebne okulary, wtedy w dobraniu właściwych soczewek pomoże mu kaseta szkieł próbnych oraz pupilometr. Pozwoli on dokonać szybkiego i precyzyjnego pomiaru rozstawu źrenic.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak czyścić opony?
Jak czyścić opony?
Ogumienie to jeden z bardzo istotnych elementów w pojeździe, od którego zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ze względu na to, […]
Polecamy