Z jakich narzędzi korzysta okulista?

Forma i zdrowie
punktzaczepienia
Z jakich narzędzi korzysta okulista?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając się do lekarza okulisty na badanie wzroku lub w innym celu, oczekujemy od niego szybkiej oraz sprawnej usługi, zwłaszcza gdy decydujemy się na wizytę z powodu dużego dyskomfortu lub bólu spowodowanego przez różne czynniki. Zadaniem każdego okulisty jest nie tylko badanie, ale też przypisywanie odpowiednich leków na różne schorzenia związane z oczami (np. zapalenie spojówek) i zakładanie szkieł korekcyjnych poprawiających widzenie.

Specjalistyczne i skuteczne

Lekarz okulista wykorzystuje w swojej pracy szereg specjalistycznych narzędzi, dzięki którym może skutecznie leczyć lub poprawiać wzrok swoich pacjentów. Jednym z podstawowych sprzętów jest tonometr, umożliwiający pomiar ciśnienia wewnątrz gałek ocznych. Występuje on najczęściej w postaci urządzenia bezkontaktowego albo ręcznego.

Drugim ważnym instrumentem stosowanym przez okulistę jest lampa szczelinowa, złożona z silnego źródła światła oraz mikroskopu. Pozwala ona wykonywać badania twardówki, tęczówki, spojówek czy rogówki oka, dzięki czemu możliwe jest wczesne wykrycie takich chorób jak choćby zaćma.

W każdym gabinecie okulistycznym powinny się także znaleźć centroskopy do precyzyjnego mierzenia soczewek, a także synoptofory – aparaty wykorzystywane w tzw. leczeniu ortopatycznym, służące przede wszystkim do diagnostyki oraz leczenia zeza (kąt, rozstawienie gałek ocznych itp.).

Jeśli lekarz już wie, że pacjentowi na pewno będą potrzebne okulary, wtedy w dobraniu właściwych soczewek pomoże mu kaseta szkieł próbnych oraz pupilometr. Pozwoli on dokonać szybkiego i precyzyjnego pomiaru rozstawu źrenic.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego to, jak wygląda elewacja Twojego budynku ma tak duże znaczenie?
Dlaczego to, jak wygląda elewacja Twojego budynku ma tak duże znaczenie?
Wygląd elewacji budynku jest tym, co jako pierwsze przyciąga wzrok przechodniów. Dobrze zaprojektowana elewacja może mieć wpływ na to, jak […]
Polecamy