Statystyki są jasno pokazują, że z roku na rok wzrasta liczba starszych osób, które ciepią na różne choroby serca oraz całego układu krążenia. Są one jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego zaleca się regularne poddawanie badaniom. Duże znaczenie ma również stosowanie odpowiedniej diety czy podejmowanie codziennej aktywności ruchowej. W niniejszym artykule zostaną opisane podstawowe metody na utrzymanie mięśnia sercowego w dobrej kondycji.
Osoby po 60. roku życia powinny przede wszystkim regularnie odwiedzać kardiologa w celu przeprowadzenia badań pozwalających wykryć poważne wady serca i wszelkie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Najbardziej skuteczny jest rezonans magnetyczny, ale warto też wykonać holter ciśnieniowy, echo serca, koronarografię oraz EKG spoczynkowe. Wykonują je specjalistyczne klinki, takie jak http://klinikapoznan.pl.
Drugim niezwykle istotnym elementem profilaktyki jest aktywność fizyczna (jazda na rowerze, nordic walking, pływanie itp.), ponieważ poprawia ona krążenie i ma pozytywny wpływ na pracę mięśnia sercowego. Oczywiście nie obejdzie się też bez diety, która musi być bogata w ryby, warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, natomiast uboga w wyroby pochodzenia zwierzęcego (ze względu na szkodliwe nasycone kwasy tłuszczowe).