Jak unikać kontuzji, uprawiając sport?

Dla sportowego zawodnika – czy to profesjonalisty, czy to amatora – kontuzja jest jednym z najgorszych koszmarów, jaki może go spotkać. Często prowadzi do przerwania kariery zawodowej lub zniechęcenia się do danej dyscypliny. Niemniej jednak w bardzo prosty sposób możemy zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Jest to możliwe dzięki precyzyjnej rozgrzewce oraz rozciąganiu każdej części ciała. Wielu sportowców pomija ten aspekt lub podchodzi do niego wyrywkowo, co skończyć się może dla naszych kończyn lub stawów ciężkimi uszkodzeniami.

Rozgrzewka i rozciąganie to podstawa

Im bardziej ekstremalna i złożona jest dana dyscyplina sportowa, tym bardziej powinniśmy przykładać się do rozgrzania naszego ciała. Często wystarczy jedynie złe ułożenie ręki czy nogi, a skutkiem może okazać się paromiesięczne wykluczenie z aktywnych treningów. Jednymi z częściej wywołujących kontuzję aktywności fizycznych są boks i boks tajski. Dlatego też, jeśli chcemy zmierzyć się z jedną z tych dyscyplin, wyposażmy się w rękawice bokserskie profesjonalne. Tylko i wyłącznie produkt dopasowany do naszych dłoni, aktualnego poziomu umiejętności oraz rodzaju treningu, zapewni nam pełne bezpieczeństwo.

Przy żadnym sporcie nie porywajmy się również na coś, czego nie jesteśmy jeszcze stanie wykonać. Zbyt słabe mięśnie lub nieodpowiednio rozciągnięte stawy nie poradzą sobie z takim wysiłkiem, co prowadzić może do skomplikowanej kontuzji. Coraz bardziej popularną dyscypliną staje się MMA. Z racji na stały kontakt fizyczny z drugim zawodnikiem, wymagane jest używanie specjalistycznego stroju oraz sprzętu, jak rękawice grapplingowe. Te różnią się znacząco od klasycznych bokserskich, jednak zapewniają pewną ochronę dłoni. Nie zapominajmy również nigdy o odpowiednim obuwiu – zarówno w sportach walki, biegach, jak i jeździe na rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery + 17 =