To całkowicie zrozumiałe, że człowiek potrzebuje ciepła. Dlatego w naszym klimacie nieodzownym wyposażeniem każdego mieszkania i domu jest instalacja grzewcza. Ludzie wybierają różne sposoby na to, jak zimą zapewnić sobie ciepło w mieszkaniu.
Wciąż najpopularniejszym sposobem na ogrzanie mieszkania jest palenie w piecu na różnego rodzaju paliwa, najczęściej w formie centralnego ogrzewania. Paliwem może być węgiel, miał, ekogroszek, koks, pelet, drewno, olej czy gaz ziemny. Bez względu na rodzaj opału użytkownik takiej instalacji chciałby często uzyskać pożądany efekt w postaci ciepła przy zminimalizowanych kosztach. Dlatego oprócz źródła ciepła nieodzowne jest zapobieganie jego stratom. Stąd podczas budowy mieszkań i domów instaluje się energooszczędne okna, stosuje się ocieplenie ścian, stropu i dachu (bo to tamtędy ucieka najwięcej ciepła). Ważne jest również, żeby nie marnować ciepła transportowanego poprzez rury CO. Dlatego warto zainwestować w rury stalowe preizolowane, które powstrzymują utratę energii cieplnej w odcinkach instalacji przebiegających w miejscach nieogrzewanych.
Spora część instalacji centralnego ogrzewania, a w szczególności ogrzewania gazowego, jest regulowana za pomocą sterowników pokojowych wyposażonych w termostat, który w zależności od temperatury w pomieszczeniu załącza lub rozłącza kocioł. Niestety często sprawność systemu grzewczego jest uzależniona również od temperatury na zewnątrz. Dlatego sterowanie piecem można uzupełnić o czujnik temperatury zewnętrznej ferroli, który odpowiada za dopasowanie intensywności ogrzewania w zależności od temperatury na zewnątrz.