Substancje mineralne są związkami, bez których organizm człowieka nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Dzielimy je na mikroelementy, czyli pierwiastki śladowe, i makroelementy, inaczej sole mineralne. Ponieważ są to substancje, których ciało nie jest w stanie samo wytworzyć, konieczna jest ich stała podaż w posiłkach. Dobrym źródłem mikro- i makroelementów są zioła – wprowadzając je do codziennej diety możemy zapobiec niedoborom i uzupełnić ewentualne braki.
Do soli mineralnych, czyli makroelementów, zaliczamy między innymi wapń, magnez, fosfor, potas, siarkę i sód. Dzienne zapotrzebowanie u człowieka na te substancje to ponad 100 mg. Od ich prawidłowego poziomu zależy właściwe funkcjonowanie kluczowych dla organizmu narządów i układów: serca, mózgu, mięśni, systemu trawiennego. Dostarczenie sobie właściwej ilości soli mineralnych nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza jeśli żyjemy w stresie i nie mamy czasu na przygotowywanie zdrowych, naturalnych posiłków. W takiej sytuacji warto wspomóc się dobrze dobranymi preparatami ziołowymi, które uzupełnią niedobory lub zapobiegną ich powstawaniu. Makroelementy, o których mowa m.in. na witrynie https://zielarnia24.pl/makro-i-mikroelementy,359.html znajdziemy w takich ziołach, jak mniszek lekarski, koper włoski, ogórecznik, świetlik łąkowy, dymnica lekarska, żywokost, przytulia i w wielu innych.
Dobowe zapotrzebowanie na mikroelementy to mniej niż 100 mg, ale również one są niezbędne do życia. Do pierwiastków śladowych zaliczamy żelazo, chrom, jod, mangan, fluor, cynk i wanad. Jeśli cierpimy na niedobór, również tu może pomóc ziołowa kuracja. W przypadku mikroelementów szczególnie korzystne jest spożywanie rumianku, pokrzywy, aloesu, babki lancetowatej, podbiału, dziewanny czy krwawnika. Pamiętajmy jednak, aby zachować pewną ostrożność, ponieważ niektóre zioła mogą wywoływać (zazwyczaj niewielkie) skutki uboczne lub wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.