Jakie materiały można stosować w ramach opału na zimę?

Styl życia
punktzaczepienia
Jakie materiały można stosować w ramach opału na zimę?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od momentu wejścia w życie regulacji dotyczących smogu, wiele osób zastanawia się, jakie materiały będą najodpowiedniejsze jako możliwie ekologiczny opał na zimę. Ważne, by opał był przy tym wydajny i możliwy do zakupienia w atrakcyjnej cenie. 

W Polsce nadal najpopularniejszą metodą ogrzewania, jest palenie węglem. Nic nie stoi na przeszkodzie by go używać, ale dokonując zakupu należy zwrócić uwagę na jego kaloryczność. Im wyższa, tym lepsza i tym cieplej będzie w domu. Węgiel wysokoenergetyczny to podstawowy materiał opałowy przede wszystkim na Górnym Śląsku, gdzie wielu górników pobiera nadal deputaty węglowe. Trzeba jednak uważać, by nie kupić gorszej jakości węgla pochodzącego z Rosji. Jest tańszy, ale zużyjemy go zdecydowanie więcej!

Ekogroszek jako alternatywa do węgla

Drugą opcją jest groszek węglowy, nazywany ekogroszkiem. Powstaje z węgla, ale jest od niego o wiele bardziej ekologiczny. Tutaj także parametrem, po którym można ocenić jakość groszku, jest jego kaloryczność. Dużym plusem jest też wysoka dostępność pieców z automatycznymi podajnikami, dedykowanymi specjalnie do ekogroszku. W ubiegłych latach wśród miast, gdzie najpopularniejszy był ekogroszek Turek zajął pierwsze miejsce.

Inny, najbardziej ekologiczny wariant, to drewno opałowe bądź pellet z trocin drzew. To najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ale niestety droższe, więc i mniej popularne. Do wyboru pozostaje jeszcze koks, ale jego coraz niższa dostępność potrafi skutecznie zniechęcić. Największą szansę prześcignąć na podium węgiel, ma mimo wszystko groszek węglowy. Na Śląsku dalej pozostaje w ogonie, ale już np. ekogroszek workowany Małopolskie postawiło jedynie nieznacznie w tyle.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na czym polega smart home?
Na czym polega smart home?
Obecna od niedawna technologia 5G pozwala na znacznie szybszy przesył danych. Sprawia to, że coraz popularniejsza jest koncepcja smart home. […]
Polecamy