Pneumatyka przemysłowa – co się na nią składa?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Pneumatyka przemysłowa – co się na nią składa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pneumatyka przemysłowa bazuje na urządzeniach, które zasilane lub zarządzane są z użyciem sprężonego powietrza w przemyśle. Dzięki temu są one bardziej wydajne i skuteczne, a ich użytkowanie staje się bezpieczniejsze. Co dokładnie składa się na pneumatykę przemysłową?

Kompresory i siłowniki pneumatyczne

Pierwszym urządzeniem, które stanowi podstawę w pneumatyce przemysłowej jest kompresor, inaczej sprężarka. W urządzeniu powstaje ciśnienie gazu, które jest podwyższane. Powstająca w nim energia kinetyczna przyczynia się do zwiększenia gęstości powietrza, czego naturalną konsekwencją jest podwyższenie jego temperatury. Równocześnie z wytwarzaniem wysokiej temperatury działa układ chłodzenia. Kompresy znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym.

Kolejnym urządzeniem o powszechnym zastosowaniu są siłowniki pneumatyczne, w których podstawowym motorem napędowym jest sprężone powietrze. W maszynach przemysłowych zwykle stosowane są w postaci jedno lub dwustronnej. Pierwsze cechują się tym, że sprężone powietrze produkuje siłę, która sprawia, że silnik działa wyłącznie w jednym kierunku. Powrót do pozycji początkowej gwarantuje w tego typu siłownikach sprężyna zwrotna. Natomiast w siłownikach dwustronnych energia produkowana jest przez sprężone powietrze, co powoduje, że tłok działa w dwóch kierunkach. Oba te urządzenia w swojej ofercie asortymentowej oferuje firma Hydrotop, która zajmuje się produkcją oraz naprawą specjalistycznej hydrauliki siłowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pokazy barmańskie na weselu – co powinna zapewnić firma ?
Pokazy barmańskie na weselu – co powinna zapewnić firma ?
Pokazy barmańskie są jedną z bardziej efektownych form wykonania drinków. W większej mierze opierają się one jednak na ukazaniu efektowniej […]
Polecamy