Pneumatyka przemysłowa – co się na nią składa?

Pneumatyka przemysłowa bazuje na urządzeniach, które zasilane lub zarządzane są z użyciem sprężonego powietrza w przemyśle. Dzięki temu są one bardziej wydajne i skuteczne, a ich użytkowanie staje się bezpieczniejsze. Co dokładnie składa się na pneumatykę przemysłową?

Kompresory i siłowniki pneumatyczne

Pierwszym urządzeniem, które stanowi podstawę w pneumatyce przemysłowej jest kompresor, inaczej sprężarka. W urządzeniu powstaje ciśnienie gazu, które jest podwyższane. Powstająca w nim energia kinetyczna przyczynia się do zwiększenia gęstości powietrza, czego naturalną konsekwencją jest podwyższenie jego temperatury. Równocześnie z wytwarzaniem wysokiej temperatury działa układ chłodzenia. Kompresy znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym.

Kolejnym urządzeniem o powszechnym zastosowaniu są siłowniki pneumatyczne, w których podstawowym motorem napędowym jest sprężone powietrze. W maszynach przemysłowych zwykle stosowane są w postaci jedno lub dwustronnej. Pierwsze cechują się tym, że sprężone powietrze produkuje siłę, która sprawia, że silnik działa wyłącznie w jednym kierunku. Powrót do pozycji początkowej gwarantuje w tego typu siłownikach sprężyna zwrotna. Natomiast w siłownikach dwustronnych energia produkowana jest przez sprężone powietrze, co powoduje, że tłok działa w dwóch kierunkach. Oba te urządzenia w swojej ofercie asortymentowej oferuje firma Hydrotop, która zajmuje się produkcją oraz naprawą specjalistycznej hydrauliki siłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × trzy =