Pneumatyka przemysłowa – co się na nią składa?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Pneumatyka przemysłowa – co się na nią składa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pneumatyka przemysłowa bazuje na urządzeniach, które zasilane lub zarządzane są z użyciem sprężonego powietrza w przemyśle. Dzięki temu są one bardziej wydajne i skuteczne, a ich użytkowanie staje się bezpieczniejsze. Co dokładnie składa się na pneumatykę przemysłową?

Kompresory i siłowniki pneumatyczne

Pierwszym urządzeniem, które stanowi podstawę w pneumatyce przemysłowej jest kompresor, inaczej sprężarka. W urządzeniu powstaje ciśnienie gazu, które jest podwyższane. Powstająca w nim energia kinetyczna przyczynia się do zwiększenia gęstości powietrza, czego naturalną konsekwencją jest podwyższenie jego temperatury. Równocześnie z wytwarzaniem wysokiej temperatury działa układ chłodzenia. Kompresy znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym.

Kolejnym urządzeniem o powszechnym zastosowaniu są siłowniki pneumatyczne, w których podstawowym motorem napędowym jest sprężone powietrze. W maszynach przemysłowych zwykle stosowane są w postaci jedno lub dwustronnej. Pierwsze cechują się tym, że sprężone powietrze produkuje siłę, która sprawia, że silnik działa wyłącznie w jednym kierunku. Powrót do pozycji początkowej gwarantuje w tego typu siłownikach sprężyna zwrotna. Natomiast w siłownikach dwustronnych energia produkowana jest przez sprężone powietrze, co powoduje, że tłok działa w dwóch kierunkach. Oba te urządzenia w swojej ofercie asortymentowej oferuje firma Hydrotop, która zajmuje się produkcją oraz naprawą specjalistycznej hydrauliki siłowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto układać kostkę Rubika?
Czy warto układać kostkę Rubika?
Możesz nie myśleć, że rozwiązywanie zagadek może naprawdę pomóc, ale Kostka Rubika to świetne wyzwanie. Może pomóc Ci poprawić umiejętności […]
Polecamy