Z czego wykonuje się zadaszenie wiat i tarasów?

Dom
punktzaczepienia
Z czego wykonuje się zadaszenie wiat i tarasów?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tarasy i wiaty garażowe to najczęściej stawiane konstrukcje przydomowe w naszym kraju. Ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne i zmienne pory roku, powinny one posiadać solidne i trwałe zadaszenie. Ochroni ono bowiem meble czy samochód przed deszczem, śniegiem, gradem i palącym słońcem. Warto się poważnie zastanowić nad zadaszeniem tarasu z poliwęglanu, ponieważ materiał ten jest niezwykle odporny, a jednocześnie stosunkowo lekki, co podnosi jego walory użytkowe. Oczywiście z powodzeniem może on być też zastosowany w przypadku wiaty.

Największe znaczenie ma wytrzymałość konstrukcji

Szkielet zadaszenia tarasów i wiat garażowych wykonuje się przeważnie z elementów drewnianych, opartych zawsze na specjalnym oczepie łączącym tzw. słupki konstrukcyjne. Ciekawą alternatywę stanowią profile stalowe, ale znacznie trudniej przymocować do nich pokrycie dachu. Wszystkie krokwie drewniane powinny mieć przekrój co najmniej 12 cm i być rozstawione co 70-80 cm. Łączy się je na zaciosy i wzmacnia za pomocą skośnie wbijanych gwoździ. Od spodu zaś przybijane są deski, gwarantujące zwiększoną sztywność całej konstrukcji. Na pokrycie zadaszenia zalecanym materiałem są przede wszystkim płyty poliwęglanowe (o grubości ok. 15 mm i przepuszczalności światła 90%), odznaczające się tym, że są znacznie lżejsze od szkła, a jednocześnie bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne (w tym stłuczenie). Poza tym są one plastyczne i dobrze zabezpieczają przed promieniami słońca. Inne godne uwagi materiały to m.in. szkło (laminowane albo zbrojone – jego podstawową zaletą jest przejrzystość), blachodachówka (najlepiej z powłoką z polichlorku lub z posypką kwarcową), a także tkanina techniczna poliestrowa (lekka i odporna na wilgoć, ale niezbyt stabilna). Można się też zdecydować na zakup gotowej konstrukcji, która zostanie zmontowana przez pracowników danej firmy. Jeśli chodzi o taras i carport producent takich rozwiązań oferuje je w zróżnicowanym rozmiarze i stylistyce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Brama – z jakiego materiału powinna być wykonana?
Brama – z jakiego materiału powinna być wykonana?
Brama garażowa pełni funkcję estetyczną i chroni przed włamaniem. Producenci w swoich ofertach posiadają ogromny wybór. Przed zakupem należy zdecydować […]
Polecamy