Rower przez wiele lat był kojarzony jedynie z letnią rekreacją oraz z szalejącymi nań ciepłą porą dzieciakami, jednak w ostatnich czasach jego postrzeganie uległo znaczącej zmianie. Stał się pełnoprawnym środkiem transportu, nie tylko na wsi, ale także, a może nawet przede wszystkim w mieście. Pozwala sprawnie dotrzeć do pracy i szkoły, ale także pojechać po zakupy. Nie stoi w korkach i jest przyjazny środowisku, a w dodatku jazda na rowerze pozwala błyskawicznie schudnąć i poprawić nie tylko kondycję, ale również sylwetkę. W przestrzeni polskich miast pojawiły się rowery miejskie, prywatnie ludzie kupują coraz nowsze i ładniejsze modele, budowane są także drogi rowerowe.
Jazda rowerem po ulicy w ruchliwym miejscu lub tam, gdzie kierowcy pędzą naprawdę szybko, jest niebezpieczna, dlatego włodarze miast decydują się coraz częściej na budowę sieci ścieżek rowerowych. Dzięki temu użytkownik jednośladu nie przeszkadza spacerującym chodnikom pieszym ani nie naraża się na niebezpieczeństwo bliskiego spotkania pierwszego stopnia z jadącym szybko samochodem.
Choć początkowe drogi rowerowe budowano głównie z kostki brukowej lub wylewano na nie zwykły asfalt, to szybko przekonano się, że jest to rozwiązanie nieefektywne. Takie ścieżki szybko się wypaczały. Kostka potrafiła się wybić w górę, a asfalt popękać po zimie, co sprowadza na rowerzystów niebezpieczeństwo. Dlatego nowopowstałe ścieżki są już pokrywane specjalną nawierzchnią, taką jak na tej stronie internetowej http://revosystem.pl, która ma odpowiednie właściwości i nie wymaga ciągłych remontów.