Jakie są rodzaje zawieszeń w pojazdach?

Motoryzacja wciąż zaskakuje innowacjami, jakie pojawiają się na jej obszarze. Mimo tego, iż jest to młoda dziedzina to przez półtora stulecia zdołała przejść ogromną drogę. Współcześnie wyróżnić możemy ogrom modeli samochodów, zarówno pod względem przeznaczenia, szybkości, mocy czy zawieszenia.

Prawidłowo dostosowane zawieszenie jest podstawą w jeździe autem. To ono odpowiada za komfort jazdy i prostotę pokonywania kolejnych zakrętów czy przeszkód. Źle dobrany układ zmniejsza przyczepność pojazdu, co w perspektywie odpowiada za zwiększenie ryzyka wypadku.


Czy istnieje zawieszenie idealne?


Każdy rodzaj samochodu potrzebuje innego układu zawieszenia – nie każde nadawać będzie się do danego auta oraz nie każdy pojazd potrzebować będzie specjalistycznego zawieszenia. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli układów. Pokrótce, podzielić je można na dwie podstawowe grupy: zależne i niezależne. Poza wymienionymi istnieją jeszcze zawieszenia hybrydowe, które – kierując się już samą ich nazwą – są tradycyjnym połączeniem powyższych.

Ciekawym rozwiązaniem są układy pneumatyczne, których głównym zadaniem jest poprawa trakcji pojazdu – minimalizują odczucia wszelkich drgań, wibracji czy wstrząsów zwiększając maksymalnie odczucia z jazdy. Jednym z popularniejszych elementów są zawieszenia pneumatyczne Porsche (wysoka jakość tych produktów powoduje, iż chętnie stosowane są one w luksusowych pojazdach).

Warto też zaznaczyć, że świetnie spiszą się w autach terenowych, które mają częstą styczność z nierównym podłożem. Z łatwością znajdziemy interesującą nas ofertę po wpisaniu hasła: zawieszenia pneumatyczne sklep – każdy profesjonalny sprzedawca posiadać będzie takowe produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × cztery =